Vinnarna på Sirius Fotbollsgala 2022!

SiriusFotbollsgala_2022_allavinnare

Årets spelare – Marcus Mathisen

Presenteras i samarbete med vår partner Bergströms Ur.
Den spelare som gjort störst skillnad på och utanför planen. Omröstningen var öppen för alla.

MarcusMathisen_Aretsspelare_2022

Vinnaren av Årets spelare 2022 Marcus Mathisen tillsammans med prisutdelaren Ola Andersson, sportchef Sirius Fotboll.

Årets bedrift – Susanne Korsfeldt

En positiv kraft som alltid gör det lilla extra.
Medlemmar i Sirius Fotboll röstade fram vinnaren.

Motivering:
En sann resurs för alla. Hon håller ordning och reda på klubbens ekonomi och rapporteringar samtidigt som hon målar om och inreder vårt sportkontor. Det finns ingen hejd på positiv energi som hon generöst sprider till klubbens anställda, inte minst genom sina onsdagsfrukostar.

SusanneKorsfeldt_Aretsbedrift_2022

Vinnaren av Årets bedrift 2022 Susanne Korsfeldt tillsammans med prisutdelaren Carl Jonsson, ByggConstruct.

Årets förebild – Ian Sirelius

Någon som visar vägen genom handling, med goda initiativ, och visar empati och förståelse för alla människor.
Medlemmar i Sirius Fotboll röstade fram vinnaren.

Motivering:
Med sitt engagemang för klubben och Uppsalas ungdomar är Ian Sirelius en god förebild. Han jobbar ständigt för att engagera stadens yngre genom bland annat Nattfotbollen och Skolsamverkan. Ian bidrar till att skapa positiva forum för våra skolungdomar samt att skapa meningsfulla mötesplatser i blåsvart anda.

IanSirelius_Aretsforebild_2022

Vinnaren av Årets förebild 2022 Ian Sirelius tillsammans med prisutdelaren Ulrika Moström Ågren, ordförande Sirius Fotboll.

Årets Gränslösa insats – Tryggve Pederby

En ideell gärning utöver det vanliga.
Medlemmar i Sirius Fotboll röstade fram vinnaren.     

Motivering:
Med fötterna tryggt rotade både på ståplatsläktaren och i medlemsdemokratin har Tryggve visat stort engagemang för Sirius Fotboll, både som supporter på läktaren och medlem på årsmötet. Tack vare Tryggves motioner har styrelse och årsmöte bland annat fått ta ställning till och reflektera kring frågor om hållbarhet och mänskliga rättigheter. En idrottsförening är sina medlemmar och ju mer engagerade medlemmar desto mer levande förening – och att Sirius fotboll är en levande och vital förening har Tryggve i år bidragit stort till.

TryggvePederby_Aretsgranslosainsats_2022

Vinnaren av Årets Gränslösa insats 2022 Tryggve Pederby tillsammans med prisutdelaren Joel Grauman, hållbarhetsansvarig Länsförsäkringar.

Årets blåsvarta hjärta - Pelle Forsberg

För årets bästa ”kärlek till Sirius”. En enastående och utmärkande Siriuspersonlighet.
Medlemmar i Sirius Fotboll röstade fram vinnaren.

Motivering:
Få, om ens någon, har spenderat fler år som Blåsvart arbetare än Pelle Forsberg. Vare sig det handlar om arbetet som Ungdomskonsulent, sittandes i receptionen på Sirius hemmamatcher eller i andra fotbollsforum så har Pelle alltid representerat Sirius på bästa möjliga vis. Att göra det över tid är inget annat än ett tydligt exempel på ett starkt bultande blåsvart hjärta.

PelleForsberg_Aretsblasvartahjarta_2022

Vinnaren av Årets blåsvarta hjärta 2022 Pelle Forsberg tillsammans med prisutdelaren Ove Sjöblom, vinnaren av Årets blåsvarta hjärta 2021.

Årets skyttekung – Christian Kouakou

7 mål.

ChristianKouakou_Aretsmalkung_2022

Vinnaren av Årets skyttekung 2022 Christian Kouakou.

Årets assistkung – Filip Rogic

4 assist.

FilipRogic_Aretsassistkung_2022

Vinnaren av Årets assistkung 2022 Filip Rogic.

Huvudpartners – Sirius Fotboll

Stötta Blåsvart på Studan

Biljetter till nästa hemmamatch