Sirius Fotboll och Uppsala universitet tecknar samarbetsavtal

UUsignering8juni2026-44 (kopia)

Sirius Fotboll och Uppsala universitet inleder ett långsiktigt forskningssamarbete. Tillsammans har de tagit fram ett brett spektrum av tänkbara forskningsområden som till exempel tidiga insatser för barn, AI och matematiska modeller för system och mönster på fotbollsplanen och hur man kan utveckla konstgräs för att minska användandet av polymer och mikroplaster.

Den gemensamma satsningen kommer att innehålla många projekt som ska bidra till utveckling av både fotbollsvärlden och forskarvärlden.

– Vi vill bidra till att stärka Uppsala som både kunskapsstad och fotbollsstad, och det här samarbetet är ett naturligt steg i den riktningen. Sirius Fotboll och Uppsala universitet är två av Uppsalas starkaste varumärken och viktigaste samhällsaktörer. När vi har diskuterat det här samverkansavtalet under det senaste året har vi upptäckt allt fler beröringspunkter mellan våra verksamheter, vilket gör att samarbetet känns både relevant och självklart, säger Martin Malmberg, klubbdirektör för Sirius Fotboll.

– Det är fint att se hur Uppsala har vuxit som idrottsstad, mycket tack vare Sirius Fotboll. Klubben har tagit sig an flera utmaningar som gör stor samhällelig nytta. Inte minst när det gäller att fånga upp barn och ungdomar som av olika anledningar, till exempel ekonomisk utsatthet, har svårt att komma in i fritidsverksamheter. Där är klubbens engagemang helt avgörande. Det känns bra att Uppsala universitets forskning kan kopplas direkt med Sirius Fotboll och att vi kan få bidra till det arbetet, säger Anders Hagfeldt, rektor vid Uppsala universitet.

Ett första steg är att den tillsatta arbetsgruppen ska se över vilka aktiviteter samarbetet ska komma igång med och hur samarbetet kan fortsätta. Medel till 2-3 förstudier finns avsatta och båda parter ser stora möjligheter för de tänkbara framtida forskningsprojekt som identifierats. Flera av dem som lyfts fram handlar om trygghet och gemenskap, nätverk för brottsutsatta och förebyggande arbete för att undvika att ungdomar dras in i kriminalitet.

– Det är intressanta samarbetsprojekt som finns uppe, som konstgräsets kemi, integration och scoutning. Att det gemensamma arbetet också rymmer forskning om spelet i sig, till exempel hur AI kan användas för spelstrategi, ska bli kul att följa. Uppsala universitet hoppas på att kunna bidra till utveckling inom alla områden, säger Anders Hagfeldt, rektor vid Uppsala universitet.

– Sirius Fotboll har under lång tid byggt mycket av sin utveckling på kunskap, analys och fakta i en bransch som annars ofta präglas av känslor. Därför känns samarbetet med Uppsala universitet särskilt naturligt. Det känns extra roligt att vi nu får det här avtalet på plats, och vi är stolta över att ta nästa steg tillsammans för ett starkare Uppsala, säger Martin Malmberg.

Tänkbara kommande samarbeten med intressanta kopplingar som är under utredning:

  • AI och matematiska modeller för att förklara olika system och mönster på fotbollsplanen
  • Polymerer för konstgräsplaner
  • Fotbollsekonomi
  • Fotbollsfysiologi och performance data
  • Toxikologiska aspekter av konstgräs
  • Gränslös Fotboll
  • Trygghet, gemenskap och delaktighet i barns och ungas vardag
  • Nätverk för brottsutsatta och kommande polisutbildning
  • Förebyggande arbete och betydelsen av tidiga insatser för barn och unga
  • Anti-korruption, matchfixning samt hat, hot och läktarvåld
  • Forskning om läkemedels- och drogberoende

Kontakt

Ola Andersson, projektledare Sirius Fotboll
telefon: 070-750 91 00, e-post: ola.andersson@siriusfotboll.se

Magdalena Presto Åkerfeldt, projektledare Uppsala universitet
telefon: 072-999 91 29, e-post: magdalena.presto-akerfeldt@uu.se

UUsignering8juni2026-2 (kopia)

Signeringen ägde rum 8 juni och Magdalena Presto Åkerfeldt, projektledare Uppsala universitet och Ola Andersson, projektledare Sirius Fotboll, hälsade välkomna.

UUsignering8juni2026-9 (kopia)

Sofia Lind, doktorand och Hassan Sharif, universitetslektor Uppsala universitet höll ett föredrag om Forskningsprojektet What Works: förebyggande socialt arbete. 

UUsignering8juni2026-14 (kopia)

Ian Sirelius, hållbarhetsansvarig Sirius Fotboll berättade om initiativen inom Gränslös Fotboll.

UUsignering8juni2026-18 (kopia)

Tim Melander Bowden, docent Uppsala universitet, höll ett föredrag om utvecklingen av konstgräsplaner.

UUsignering8juni2026-21 (kopia)

John Swärd, chefsscout Sirius Fotboll, berättade om Sirius Fotbolls trupp- och scoutingstrategi.

UUsignering8juni2026-41 (kopia)

Martin Malmberg, klubbdirektör Sirius Fotboll och Anders Hagfeldt, rektor Uppsala universitet, signerade samarbetsavtalet.

UUsignering8juni2026-45 (kopia)

Samarbetsavtalet är påskrivet av Martin Malmberg, klubbdirektör Sirius Fotboll och Anders Hagfeldt, rektor Uppsala universitet.

Huvudpartners – Sirius Fotboll

banner-sirius-color-3

Stötta Blåsvart på Studan

Biljetter till nästa hemmamatch