Sirius anställer akademichef

Det är en välmeriterad och erfaren fotbollsälskare i Olle Andersson som tagit den nya rollen som klubbens akademichef. Ordförande Bosse Lundqvist är nöjd: – ”Det här var ytterligare ett viktigt steg i ledet för att utveckla vår ungdomssverksamhet. Olle har stor erfarenhet av just denna typ av arbete och delar klubbens fotbollsfilosofi.”Vi på siriusfotboll.se hörde oss för med den nyanställde akademichefen:Du är klubbens nya akademichef. Vad innebär det och vilken funktion/roll kommer du ha i klubben? – Mitt jobb som akademichef blir att leda och utveckla arbetet med morgondagens fotbollsspelare i IK Sirius. Vad är ambitionerna för framtiden – åt vilken riktning kommer akademiarbetet att styras? Ett första steg är att akademin kommer att kvalitetssäkras under hösten via SEF:s (Svensk Elitfotboll) mall för ändamålet, oavsett eventuellt avancemang för A-laget till Superettan. Riktningen på verksamheten kommer att förtydligas när certifieringsarbetet är klart, men kommer självklart att till stor del styras av A-lagets behov av spelare.Vilken är din filosofi när det kommer till spelarutveckling av yngre förmågor? Min filosofi baserar sig till stor del på att ta tillvara den forskning inom framförallt barn och ungdomars utveckling som finns tillgänglig idag. Att göra rätt sak, i rätt tid, och att utgå från spelarens utvecklingsålder framför den kronologiska åldern. Idrotten i allmänhet, och kanske fotbollen i synnerhet, har i mina ögon ett ganska stort behov av att gå från tro, hoppas och tycka, till att veta och göra.Kort om:Namn: Olle AnderssonÅlder: 44 årBor: RimboFamilj: Sambo och två döttrarBland tidigare uppdragsgivare: Upplands Fotbollförbund, Upplands Idrottsförbund, Svenska Fotbollförbundet.   Informationen och utvecklingen av akademin kommer du att kunna följa löpande här på siriusfotboll.se!

Huvudpartners – Sirius Fotboll

Stötta Blåsvart på Studan

Biljetter till nästa hemmamatch