Om klubbens arbete mot ordningsstörningar

omsiriusshopen

Med hänsyn till den senaste hemmamatchen mot IFK Göteborg vill Sirius Fotboll belysa vilka ordningsregler som gäller i samband med våra matchevenemang.

Studenternas utgör en av Uppsalas största mötesplatser och i vår roll som matcharrangör gör vi flera insatser för att säkerställa att våra evenemang upplevs trygga och säkra för samtliga besökare. Den pågående utvecklingen av läktarkulturen innebär även att vi hela tiden blir fler personer som behöver visa hänsyn till varandra under evenemangen. För att förtydliga vilka regler som gäller, och vilken policy vi jobbar efter i samband med våra hemmamatcher på Studenternas, kan du nu ta del av vår policy gällande ordningsstörningar här på vår webbplats.

Klicka på dokumentet här nedan för att ta del av klubbens policy gällande ordningsstörningar. 

Huvudpartners – Sirius Fotboll

Stötta Blåsvart på Studan

Biljetter till nästa hemmamatch