Huvudtränare Andreas Engelmark:
Vad tar du med dig från förra matchen?
– Vi är väldigt besvikna på matchen mot Degerfors där vi inte får ihop samma helhet som vi fått senaste tiden. Det gäller för oss att höja oss och hitta tillbaka till vår nivå.
Vad har stått i fokus under veckans träningar?
– Vi jobbar vidare med vårt spel och förbättrar detaljer som kan vara avgörande. Spelet i och runt box är något som vi finslipar varje vecka.
Vad förväntar du dig för matchbild mot Djurgården?
– Djurgården har väldigt många bra spelare och har gått bra den senaste tiden. Dom kommer vilja dominera matchen på deras hemmaplan så det gäller för oss att vara smarta med bollen och sätta vårt försvarsspel.
TV-sändning
Matchen sänds på HBO Max. Har du inte möjlighet att se matchen på plats kan du registrera ett konto via länken här nedan.
>> Till HBO Max
Motståndet
- Efter 24 omgångar spelade ligger Djurgården på en sjunde plats med 38 inspelade poäng.
- Vårens möte mellan lagen slutade 0-1 på Studenternas.
- Djurgårdenspelaren August Priske Flyger ligger trea i Allsvenskans målliga med 11 mål, Leo Walta och Robbie Ure ligger strax efter med vardera 10 mål.
>> Djurgårdens hemsida