Avsparkstider - Omgång 1-15

Spelschema_1-15

Nu är datum och tider fastställda för de första femton omgångarna i Allsvenskan. Hemmapremiären mot Djurgårdens IF går av stapeln 9 april kl. 17:30 på Studenternas. Sirius matcher är markerade i fet- och kursiv stil i texten här nedan.

Allsvenskan 2023

Omgång 1
Lördag 1 april
15:00 Malmö FF – Kalmar FF
17:30 Djurgården – IF Brommapojkarna

Söndag 2 april
15:00 Hammarby – Degerfors IF
15:00 IFK Norrköping – IK Sirius
17:30 IFK Göteborg – IFK Värnamo 
17:30 Halmstads BK – AIK

Måndag 3 april
19:00 Mjällby AIF – Varbergs BoIS
19:10 IF Elfsborg – BK Häcken

Omgång 2
Lördag 8 april
15:00 IF Brommapojkarna – Malmö FF
15.00 Degerfors IF – Halmstads BK

Söndag 9 april
15:00 BK Häcken – Hammarby
17:30 IK Sirius – Djurgården
17:30 Kalmar FF – IFK Göteborg

Måndag 10 april
15:00 AIK – IFK Norrköping
15:00 IFK Värnamo – Mjällby AIF
15:00 Varbergs BoIS – IF Elfsborg

Omgång 3
Lördag 15 april
15:00 IF Elfsborg – IF Brommapojkarna
17:30 BK Häcken – Kalmar FF

Söndag 16 april
15:00 AIK – Hammarby
15:00 IFK Norrköping – IFK Värnamo
17:30 Halmstads BK – Djurgården 
17:30 Mjällby AIF – Degerfors IF

Måndag 17 april
19:00 Varbergs BoIS – IK Sirius
19:10 IFK Göteborg – Malmö FF

Omgång 4
Lördag 22 april
15:00 Hammarby – Varbergs BoIS
17:30 Degerfors IF – IF Elfsborg

Söndag 23 april:
15:00 Djurgården – IFK Göteborg
15:00 Kalmar FF – Halmstads BK
17:30 IFK Värnamo – AIK
17:30 IK Sirius – BK Häcken

Måndag 24 april
19:00 IF Brommapojkarna – Mjällby AIF
19:10 Malmö FF – IFK Norrköping

Omgång 5
Lördag 29 april
15:00 AIK – IK Sirius
15:00 Mjällby AIF – IF Elfsborg
17:30 BK Häcken – IFK Värnamo
17:30 Halmstads BK – IF Brommapojkarna 

Söndag 30 april
15:00 Malmö FF – Hammarby
15:00 Varbergs BoIS – Kalmar FF
17:30 Degerfors IF – Djurgården

Måndag 1 maj
15:00 IFK Göteborg – IFK Norrköping

Omgång 6
Onsdag 3 maj
19:00 IF Elfsborg – Halmstads BK
19:00 BK Häcken – Djurgården
19:00 Kalmar FF – IK Sirius
19:00 Mjällby AIF – AIK

Torsdag 4 maj
19:00 IFK Göteborg – Degerfors IF
19:00 IFK Norrköping – Hammarby
19:00 IFK Värnamo – IF Brommapojkarna
19:00 Varbergs BoIS – Malmö FF

Omgång 7
Söndag 7 maj
15:00 Malmö FF – AIK
17:30 Halmstads BK – BK Häcken 

Måndag 8 maj
19:00 IK Sirius – IF Elfsborg
19:00 IF Brommapojkarna – IFK Göteborg
19:00 Degerfors IF – IFK Norrköping 
19:10 Djurgården – Kalmar FF

Tisdag 9 maj
19:00 Hammarby – Mjällby AIF
19:00 IFK Värnamo – Varbergs BoIS

Omgång 8
Lördag 13 maj
15:00 BK Häcken – Degerfors IF
15:00 Mjällby AIK – IK Sirius
17:30 Varbergs BoIS – IFK Norrköping

Söndag 14 maj
15:00 Hammarby – Djurgården
15:00 IF Elfsborg – IFK Värnamo
17:30 Halmstads BK – Malmö FF
17:30 Kalmar FF – IF Brommapojkarna

Måndag 15 maj
19:10 AIK – IFK Göteborg 

Omgång 9
Lördag 20 maj:
15:00 Degerfors IF – AIK (Flyttas till nytt datum om något av lagen spelar cupfinal)
17:30 Djurgården – Mjällby AIF (Flyttas till nytt datum om DIF i UECL semifinal, alt. om något av lagen spelar cupfinal)

Söndag 21 maj
15:00 IF Brommapojkarna – Varbergs BoIS
15:00 Malmö FF – BK Häcken
17:30 IFK Göteborg – Hammarby
17:30 IK Sirius – Halmstads BK

Måndag 22 maj
19:00 IFK Värnamo – Kalmar FF
19:10 IFK Norrköping – IF Elfsborg

FLYTTADE MATCHER OMGÅNG 18
Onsdag 24 maj
19:00 Djurgården – BK Häcken 

Torsdag 25 maj:
19:00 Degerfors IF – Hammarby

Omgång 10
Lördag 27 maj
15:00 Mjällby AIF – Halmstads BK
17:30 IF Brommapojkarna – IK Sirius

Söndag 28 maj
15:00 Djurgården – AIK
15:00 Kalmar FF – IFK Norrköping
17:30 IF Elfsborg – Malmö FF

Måndag 29 maj:
19:00 Hammarby – IFK Värnamo
19:00 Degerfors – Varbergs BoIS
19:10 BK Häcken – IFK Göteborg

Omgång 11
Lördag 3 juni
15:00 IFK Göteborg – Mjällby AIF 
17:30 IFK Norrköping – IF Brommapojkarna 

Söndag 4 juni
15:00 AIK – Kalmar FF
15:00 Halmstads BK – Hammarby 
17:30 IF Elfsborg – Djurgården
17:30 IK Sirius – IFK Värnamo

Måndag 5 juni
19:00 Varbergs BoIS – BK Häcken
19:10 Malmö FF – Degerfors IF

Omgång 12
Fredag 9 juni
19:00 Hammarby – IF Brommapojkarna

Lördag 10 juni
15:00 Kalmar FF – Degerfors IF
15:00 IFK Värnamo – Malmö FF
17:30 Varbergs BoIS – Halmstads BK

Söndag 11 juni
15:00 IK Sirius – IFK Göteborg 
15:00 AIK – IF Elfsborg
17:30 Djurgården – IFK Norrköping
17:30 BK Häcken – Mjällby AIF

Omgång 13
Lördag 1 juli
15:00 IF Brommapojkarna – AIK
15:00 Degerfors IF – IFK Värnamo 
17:30 Malmö FF – IK Sirius

Söndag 2 juli
15:00 IFK Norrköping – BK Häcken
15:00 Halmstads BK – IFK Göteborg
17:30 Djurgården – Varbergs BoIS

Måndag 3 juli
19:00 IF Elfsborg – Hammarby
19:00 Mjällby AIF – Kalmar FF

Omgång 14
Lördag 8 juli
15:00 AIK – BK Häcken
15:00 IFK Värnamo – Djurgården
17:30 IF Brommapojkarna – Degerfors IF

Söndag 9 juli
15:00 Malmö FF – Mjällby AIF
15:00 IK Sirius – Hammarby
17:30 Kalmar FF – IF Elfsborg

Måndag 10 juli
19:00 IFK Göteborg – Varbergs BoIS
19:00 IFK Norrköping – Halmstads BK

Omgång 15
Lördag 15 juli
15:00 Halmstads BK – IFK Värnamo
17:30 BK Häcken – IF Brommapojkarna 
17:30 Degerfors IF – IK Sirius

Söndag 16 juli
15:00 Hammarby – Kalmar FF
15:00 IF Elfsborg – IFK Göteborg 
17:30 Mjällby AIF – IFK Norrköping

Måndag 17 juli
19:00 Djurgården – Malmö FF
19:00 Varbergs BoIS – AIK

Resterande omgångar fastställs vid senare tillfälle.

Fler nyheter

Huvudpartners – Sirius Fotboll

Stötta Blåsvart på Studan

Biljetter till nästa hemmamatch